CICHOCIEMNI warsztaty historyczne

 

W dniu 29 stycznia klasa 8 wraz z klasą A level wzięły udział w niecodziennych warsztatach online zorganizowanych przez Polską Macierz Szkolną.

Dennise Hall, która na co dzień jest wolontariuszką w Audley End House uważanym za siedzibę Cichociemnych, zaczarowała uczniów swoją opowieścią na temat Cichociemnych – polskich żołnierzy, często porównywanych do Jamesa Bonda. Uczestnicy warsztatów z zaciekawieniem przysłuchiwali się faktom na temat Cichociemnych, o których historia niestety niewiele mówi. Cichociemni byli polskimi partyzantami wytrenowanymi w Wielkiej Brytanii, którzy pojawiali się bezszelestnie i często w nocy. Spośród wielu ochotników, którzy zapragnęli wstąpić do Cichociemnych, wybrano 800 osób. Następnie poddano je morderczemu treningowi w szkockich górach i wielu innym szkoleniom. Ostatecznie 316 Cichociemnych zostało zrzuconych na spadochronach na tereny okupowanej Polski. Głównym zadaniem Cichociemnych było wzmocnienie ruchu oporu w okupowanej Polsce. Wielu z nich objęło dowodzenie i zbudowało polskie struktury podziemne. Porównanie do Agenta 007 nie jest przypadkowe, gdyż umiejętności posiadanych przez Cichociemnych nie powstydziłby się żaden agent specjalny. Uczniowie dowiedzieli się, że Cichociemni znali m.in. alfabet Morsa, biegle posługiwali się kilkoma językami obcymi, potrafili prowadzić i naprawić samochód, jeździć na nartach, znali sztuki walki, posługiwali się wieloma rodzajami broni oraz potrafili zabić gołymi rękami. Dennise Hall przywołała wiele nazwisk bohaterskich żołnierzy, którzy narażając swoje życie służyli Polsce. Spośród 316 Cichociemnych,  1/3 zginęła w walce lub w wyniku gestapowskich czy sowieckich tortur, część trafiła do obozów lub dostała się do niewoli. Uczniowie mieli okazję wysłuchać kilku zabawnych historii, które przydarzyły się podczas treningów Cichociemnych. Zapisali się oni w pamięci wielu Anglików jako osoby z ogromnym poczuciem humoru. Dennise Hall podzieliła się również z uczniami wieloma fotografiami i zaapelowała o zgłaszanie się osób, które dysponują informacjami lub pamiątkami po Cichociemnych. Prelegentka oddała hołd polskim niezłomnym orłom w ciemnościach, którym przyświecał Bóg, Honor, Ojczyzna. Warsztaty były nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat II wojny światowej i uczniowie wykorzystają wiedzę zdobytą podczas wykładu Dennise Hall do opracowania projektu badawczego na temat ruchu oporu w okupowanej Polsce.

PODZIEL SIĘ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email